Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hydrodiscus

13. 2. 2010

Pepin mi poslal článeček o svém hydrodiscusovi či alpovětroni .......... Jedná se o bublinkového discuse od Graupnera o rozpětí 1200mm. Letová váha větroně včetně baterie-380g, váha plováků-60g. Tak tady ho máte...........

Omezím se pouze na provedení úprav:
Model jsem obohatil o křidélka zavěšená na klasických MP jet pantech,u trupu je po hloubce křidélka přilepen cuprextitový pásek, do kterého je jako páka použitý šroubek s kulovým čepem. Při demontáži křídla z trupu musí být z jedné strany vyšroubovatelný, jinak by křídlo nešlo prostrčit. Je dobré pod destičkou z cuprextitu zalepit vodící pouzdro-náplň do propisky, aby šroubek nebyl šroubován šikmo, prochází navíc prvním pantem křidélka pro větší pevnost.
Výškovka i směrovka je zvětšena dolepením depronu-3mm pro větší učinnost, úhel originál vedení lanovodu na výškovku není úplně ideální-přepákování spíš lanovod ohýbá do stran než aby na něj tlačilo, v letu se to ale nijak negativně neprojevuje a i trimování je v pohodě jemné. Úpravu vedení lanovodu bych ale doporučil, měl by jít na páku víc šikmo, ne kolmo jako je v originálu. K pohonu postačuje motor o váze 26g, já použil MP jet a baterii 3čl 360mAh, v podstatě celé osazení bylo pojato zužitkovat domácí zahálející zbytky, na nenáročný pohon bude určitě postačovat i nějaký 20g motor do haloletu. V čumáku je ale potřeba šetřit váhou, jinak bude potřeba dovážit ocas.
Na výškovku a směrovku jsem nakonec musel použít užasná serva -EKO-prvotně použitá rychlá serva GWS rušila přijímač jako blázen, křidélka se mohla zbláznit a lítala sem a tam, a to i při použití 2,4gHz přijímače.
Výškovka je přišroubovaná jedním plastovým šroubem procházejícím mosaznou zalepenou trubičkou ve výškovce a šroubuje se do cuprextitové destičky zalepené v kýlovce pod usazovacím výstupkem.
Do prolisu, kde má být umístěno lože pro podvozkové kolo, jsem vlepil překližkové lože purexem a slouží k upevnění plováku jedním plastovým šroubem.
Plováky jsem nakonec udělal nejjednodušeji jak to šlo-Epp 1cm-odřezky s hladkou stranou jsem slepil k sobě ve tvaru plováku a zespodu nalepil opět 1cm epp jako širší lyžiny, podvozek je uhlíkový-vzadu z Bladea, přední nejmenší pevnější od Vanoucha, rozteč obou podvozků je stejná. V předním širším je vyvrtaná díra pro uchycení šroubkem k trupu, zadní je k trupu přichycen pouze suchým zipem-je ho ale potřeba k podvozku přišít-přimotat, pouhé přilepení prstolepem nestačí.
Létání s modelem je bezproblémové, otáčení na pětníku sice nezvládne, ale nějaké dramatické padání do vývrtky bez varování se nekoná, respektive, pokud se o to snažím, tak padne do vývrtky mnohem později než čekám-musím ho k tomu donutit.
Seřízení modelu asi nebude nic složitého, spíš podle osobní zvyklosti, motor jsem potlačil nepatrně dolů-jde symetricky s uříznutým konickým čumákem, vyosení jsem nakonec vrátil téměř do nuly, asi nakonec v nule skončí. Křidélka nahoru víc nežli dolů, klasická diferenciace, použití křidélek jako klapek-brzdících štítů nahoru se mi moc neosvědčilo, model se začne porůznu plácat ve vzduchu a rozhodně se nejedná o řízený let, není ale problém trochu podklesat a po přitažení, zpomalení modelu jej chytit do ruky. Po přimixování křidélek k výškovce se trošku zmenší poloměr přemetu, ale výchylka křidélek musí být hodně malá, jinak model provede cosi podobného kopáči, na přistání jde ale s klapkami dolů nepatrně pomaleji, na pevné přepnutí bych to ale neviděl. Létání na zádech sice jde, ale díky vingletám má tendenci přetočit se-přepadnout zpět, při troše cviku ale zvládne z vodorovného letu na zádech tlačený přemet i s plováky.
Na nějaké velké svahování to nevidím, je to prťavej lehkej model a vítr ho bez motoru-dopředného nuceného pohybu odfoukne, ale prostupnost ve větru je určitě docela dobrá. Bez plováku je z něho docela živoučké letadélko, pokud se vezme za páku plynu i vyblbnout se s tím dá. Vzhledem k velikosti velice brzy ale zmizí z dohledu, takže na nějaké termické zážitky to nevidim. Je to na blbnutí, nic víc jsem od toho nečekal a mé očekávání se nakonec splnilo.

 Autor :Pepin

ObrazekObrazek

Autor foto Boss8, ještě přidám další foto do galerie a video.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář