Jdi na obsah Jdi na menu
 


SUP = Alula a là Telink 4díl

22. 8. 2009

SUP = Alula a là Telink

(nebo jak se to vlastně jmenuje)

4.Díl – Zalétávání a létání

K zalétání došlo na louce u chalupy s pomocí švagra, který je fanda házedel a všeho, co létá „samo“. Oba dva jsme o kruhovém hodu věděli starou belu. Jediné, co jsem si z článku pana Hořejšího pamatoval, bylo to, že se musí házet s nataženou rukou a před házením se trochu rozcvičit.

Zalétávání začalo lehkými hody pro zjištění seřízení a kluzu. Křídlo chtělo mírně potlačit a seřídit do rovného letu. Pak se do hodů „švára“ začal pokládat celou svou vahou skoro sta kilogramů. Nejhorším okamžikem pro mě jako pilota byl vrchol stoupání po vypuštění. Snažil jsem se, dokud křídlo mělo ještě stále dopřednou rychlost, rychle, ale krátce potlačit. Tím jsem se snažil udržet hozenou výšku při zachování rychlosti vyšší než pádové. Někdy se zdařilo více, někdy vůbec. Co ale bylo od začátku jasné, že nás oba kruhový hod tohoto samokřídla nadchnul.

Po prvních pokusech v konfiguraci házeč a pilot, jsem s vysílačem na krku zkusil házet sám. A ono to celkem šlo! Jen si to chtělo udržet orientaci v prostoru. Ono se to zdá na první pohled jako jednoduchá záležitost, ale opak je pravdou. Jendou rukou držet vysílač, byť visící na popruhu u krku, druhou rukou držet křídlo, pak se rychle roztočit o 360 stupňů a pod správným úhlem a směrem křídlo vypustit. Pak je třeba najít na vysílači pravou páku křidélek (létám výškovka + směrovka vlevo, motor + křidélka vpravo, kdy na vysílači je aktivován mix elevonů, tj. 1 a 2 kanál pro křidélka). Když už vím, kde jsou páky vysílače, začne ten správný mazec, najít někde nad sebou i samokřídlo a správně zareagovat na letovou pozici, ve které se model nachází. Stalo se mi i to, že jsem měl problém, v jaké pozici se nacházím sám. Prostě ostrá třistašedesátistupňová pirueta a odstředivé síly, které působí na těleso o hmotnosti o něco více než 100 kg, dělá své!

Nyní si někdo může myslet, že házet kruhovým hodem křídlo, je bůhví jak náročné. Při troše tréninku a zkoušení to tak není. Pro mnohé se to stane vyhledávanou zábavou, tak jako pro mne a další mé kamarády a členy rodiny. Uvedu příklad. Se švagrem jsme se na louce postavili asi 20 metrů od sebe a střídavě jsme si posílali kruhovými hody křídlo, kdy já jsem pilotoval každý z hodů tak, aby křídlo přistálo co nejblíže k tomu, kdo byl na řadě s hodem. To nám dokázalo vydržet poměrně dlouho a perfektně jsme se u toho bavili. Následky se ukázaly druhý den, kdy především já, úřada, jsem necítil pravou ruku, a to v celé její délce!

Došlo i na kolegy modeláře, které házení více než zaujalo. Narodili se nápady, jak organizovat soutěž házedel jednotlivců, ale především družstev, jako např. družstvo, která by se skládalo z pilota, házeče a nosičů. Úkolem by bylo v definovaném čase nalétat ve vzduchu co nejvíce sekund. Nechávám na fantazii váženého čtenáře další z možných variant.

Závěrem bych chtěl poděkovat kamarádům a firmě Telink, že jsem si mohl vyzkoušet stavbu a létání s jejich házedlem - samokřídlem, ať se jmenuje, jak se jmenuje. Stavba byla rychlá, jednoduchá a vlastně i levná (všechno to ocení především mladší ročníky modelářů) a létání je zábavné. To určitě ocení všichni, kteří se létání zúčastní. Navíc tento model do našeho modelaření přináší i sportovního ducha. Myslím si, že něco takového na našem trhu chybělo a při vyřešení lepší dostupnosti vhodných přijímačových baterií, bude tento model vítaným doplňkem letadlového parku každého modeláře. Foto a video hledejte na /clanky/videa/Alula nebo /fotoalbum/z-akci/poletani-6_7_2009-sup-_alula__-yoda .

Srpen 2009

PeZet

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář